والدین باید به خاطر بسپارند که رفتار خوب، از خونه شروع می شه. اگه کودک شما آداب رفت و اومد رو خوب یاد گرفته، لازم نیس زیاد نگران روز اول مدرسه بچتون باشین. اما با این حال بد نیس مواردی رو به بچتون یادآوری کنین تا روز اول مدرسه رو خوب بگذرونه و واسه شروع سال تحصیلی آمادگی خوبی داشته باشه. در این مقاله نکاتی درمورد روز اول مدرسه رو با شما درمیان می ذاریم. با مطالعه این مقاله، اعتماد به نفس خودتون و بچتون رو افزایش و به معلمش نشون بدین که واسه بچتون اهمیت قائلید.

 

۱. حضورِ به موقع در کلاس

به فرزندان تون بگید که مدرسه از چه ساعتی شروع می شه و اهمیت احترام گذاشتن به این زمان رو واسه اونا توضیح بدین. تأخیر باعث ایجاد مزاحمت واسه حاضرین در کلاس می شه و اگه در روز اول مدرسه اتفاق بیفته، ممکنه معلم فکر کنه که این مشکل قراره در طول سال ادامه داشته باشه. البته خیلی زود حاضر شدن هم عالی نیس، چون ممکنه معلم آماده نباشه. خوبه علم آموزان ۵ دقیقه قبل از شروع درس در کلاس حاضر شن مگه اینکه اون مدرسه قوانین متفاوتی داشته باشه.

۲. احترام به معلم

اگه بچتون هنوز یاد نگرفته که چیجوری بزرگ ترها رو مورد خطاب بذاره، بهش توضیح بدین که معلمش رو باید «خانوم یا آقا به همراه نام خانوادگی معلم» خطاب کنه. واسه تقویت این عادت می تونین خودتون هم معلم بچتون رو همین طور خطاب کنین تا بچتون گیج نشه. کودک تون لازمه بفهمد که استفاده از عنوان مناسب، نشونه احترامه.

۳. نظافت

اهمیت پاکیزه بودن و درست لباس پوشیدن رو واسه بچتون توضیح بدین. این شامل حموم کردن، شستن دستا پس از خوردن غذا و مسواک زدن دندانا هم می شه. داشتن لباس نو واسه روز اول مدرسه اجباری نیس، اما باید از پوشیدن لباس کثیف، چروک و کهنه پرهیز کرد.

۴. آماده کردن کوله پشتی

دقت کنین که بچتون قبل از رفتن به مدرسه، وسایل موردنیاز، بین وعده و پول توجیبی اش رو در کوله اش گذاشته باشه. درباره چیزایی که نباید به مدرسه برده شن (مثل موبایل، دارو یا وسایل دیگر)، از قوانین مدرسه پیروی کنین.

پول-نام-تصویر

۵. احترام به بچه های دیگر

احترام به هم مدرسه ایا واسه داشتن تجربه ای مثبت از زمان مدرسه ضروریه. کودکان عموما میدونن نباید چیزایی مثل تکالیف، بین وعده و خوراکی بقیه بچه ها رو بردارن. بچه ها باید بدونن که نباید به شایعها دامن بزنن، حتی اگه چیزی که میدونن، حقیقت داشته باشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   نگاهی به راه حل کالباسی در گفتگو "

۶. آداب بازی کردن

صمیمی بازی کردن با بقیه واسه داشتن تجربه ای مثبت از زمان مدرسه ضروریه. اهمیت رعایت نوبت، استفاده ی مشترک از وسایل، رعایت نکات ایمنی در بین بازی و دعوت از بقیه واسه بازی کردن رو واسه اونا توضیح بدین. بچه ها واسه تخلیه ی انرژی اضافی شون به دویدن و جست وخیز نیاز دارن، اما باید بدونن که هل دادن، تنه زدن و به هم زدن صف کار صحیحی نیس. اگه کودک شما فعاله و در برخورد با بقیه اعتماد به نفس کافی داره، بهش بگید که حواسش به کودکان خجالتی هم باشه تا اونا هم از بازی کردن لذت ببرن. این کار فقط به سود کودکان خجالتی نیس و باعث می شه مهارتای رهبری در کودک شما شکل بگیره.

۷. رفتار در کلاس

کودک شما باید دریابد که معلم در کلاس صاحب اختیاره و علم آموزان باید بهش احترام بذارن. واسه بچتون توضیح بدین که مدرسه و خصوصا کلاس درس قوانین خاصی داره. با معلم صحبت کنین و از اون بخواهید قوانین رو واسه تون بازگو کنه تا بتونین اونا رو در خونه با کودکان تون مرور کنین.

۸. اخلاق جوانمردانه

داشتن اخلاق جوانمردانه واسه زندگی در این دنیا ضروریه، پس به کودکان تون یاد بگیرین که اخلاق جوانمردانه ای داشته باشن. مثلا وقتی کسی نمره بهتری میگیره یا رقابتی مثل حفظ الفبا رو برنده می شه، خوبه که بقیه بچه ها بهش تبریک بگن. به بچه ها یاد بدین که در بازیای تیمی، یکی از تیما باید ببازد و یک تیم همیشه برنده نمی شه.

۹. پذیرش فرقا

به کودکان تون یاد بگیرین که فرقای زیادی مثل فرق در نژاد، مذهب، شکلای مختلف شرایط زندگی و … بین علم آموزان یک کلاس هست. حتی ممکنه یکی از همکلاسی هاشون دچار معلولیت جسمی باشه. بچه ها باید بتونن این فرقا رو قبول کنن.

۱۰. آداب رفت و اومد

اگه می خواید کودکان تون خوش رفتار باشن، خودتون باید الگوی مناسبی واسه اونا باشین. اگه شما از کلماتی مثل: «لطفا»، «ممنون» و «ببخشین» استفاده کنین، اونا هم از شما پیروی می کنن. اونا رو واسه اینکه حواس شون به آداب رفت و اومد هست، ستایش کنین تا به ادامه دادن این رفتار تشویق شن. اگه هنگام خرید کسی رو دیدید که واسه جابه جا کردن یک بسته نیاز به کمک داره، بذارین کودکان تون ببینن که به بقیه کمک می کنین.

منبع : thespruce

دسته‌ها: آموزشی